Yankee Doodle Dandy

Paeonia itoh (lactiflora Martha Washington x lutea hybrid Golden Era))  YANKEE DOODLE DANDY
Aretaja: R. Donald Smith, USA MA. Registreeritud: 2002.a.
Keskmine õitsemisaeg. Kõrgus kuni 90cm
Kasvatatud 10L potis. Noortaim.
Lisa ostukorvi
65 €
UUDISSORT 2024! Pooltäidisõieline roosõietüüpi (harva erandlikult täidisõieline) sügavroosa ploomialatooniga värvus kreemika-kollaste nootidega. Keskel kollased tolmukad. Õitsemise lõpus muutub õis paar tooni heledamaks. Tihe roheline lehestik, õied asuvad lehestikust natukene kõrgemal. Rohkelt õisi, mis asetsevad põõsal ühtlaselt. 2 kuni 3 külgmist õiepunga pikendavad õitsemisaega kuni neljaks nädalaks. Keskmine õitsemisaeg. Õied kuni 17cm läbimõõdus. Kõrgus kuni 90cm. Tugevad poolpuituvad varred, mis ei vaja aias toestamist. Meeldiv aroom.
Esmakordselt õitses 2000. aastal. Nagu ka suurel osal itoh pojengidest pole fertiilsust neil täheldatud, seemneid ei moodusta.
R. Donald Smith on silmapaistev uue põlvkonna itoh pojengide aretaja. Ta alustas esimeste pojengide aretamisega 1990-ndatel ja tänaseks on tema isiklikus kollektsioonis  500 uut itoh pojengisorti. Tema esimesed seemikud hakkasid õitsema alates 2000.a. 29 nendest väärisid registreerimist Ameerika Pojengide Ühingus (APS). APS peab ametlikku pojengisortide registrit alates 1906. aastast. Selle aretaja teine uudissort meie kollektsioonis on MAGICAL MYSTERY TOUR. Need on kaks kõige silmapaistvamat sorti tema kollektsioonis.
Smith läks pensionile, kui ta oli teeninud füüsikateadlasena 37 aastat US Air Force õhuvägedes. Ta uuris infrapuna kiirguste emissiooni maakera atmosfääri ülemistes kihtides. Tänaseks Donald Smith on maailma juhtivekspert itoh pojengide aretamises. 2011. aastal Smithi tunnustati Saunder’s Memorial Medal autasuga pojengide aretamise eest. Hetkel Smith keskendub täidisõieliste itoh pojengide aretamisele. Samuti alustas ta suuremahulise teadustööga itoh pojengide fertiilsuse tõstmiseks, eesmärgiga aretada fertiilsed F2 põlvkonna itoh pojengid. See on äärmiselt keeruline töö, kuna peaaegu kõik itoh pojengid on steriilsed ehk ei moodusta seemneid või seemned ei ole elujõulised. Donald Smith on samuti kirglik tervisesportlane ja oma e
lujooksul osales rohkem kui 27 täispikas jooksumaratonis.
Pojengi nimi pärineb USA kultusfilmist „Yankee Doodle Dandy“ 1942.a., mis võitis kolm Oscarit.
Meie pojengid on kasvatatud 10L/25L potis ja talvitunud Saaremaal. Pojengid on terve juurega ja neid saab istutada varakevadest kuni pinnase külmumiseni.