Bartzella
Paeonia ITOH hybrid (white double lactiflora x Reath hybrid tree (lutea x suffruticosa)) BARTZELLA
Aretaja: Roger F. Anderson, USA. Registreeritud 1986.a.
Auhinnad: APS Gold Medal 2006. APS Best in Show – Grand Champion
2002
Keskmine õitsemisaeg. Kõrgus 75-100 cm.
Kasvatatud 10L potis. Noortaim. Saatmine kevadel 2022.a.
Lisa ostukorvi65 €
Saadaval eksklusiivselt 25L potis. Noortaim. Saatmine kevadel 2022.a.
Lisa ostukorvi130 €
Saadaval eksklusiivselt 25L potis. 2-aastane pojeng.
Lisa ostukorvi150 €
Rohtse ja puispojengi hübriidliik ja ITOH gruppi kuuluv maailma kuulsaim ja nõutuim sidrun-kollane pojeng Bartzella. Jaapanlase Dr. Toichi Itoh (Tokio, botaanikadoktor) aretatud hübriidid näitavad puispojengi õie ja lehestiku iseloomu ning rohtse pojengi talvekindlust. Jaapanlasele õnnestus esmakordselt saada ristatud seemned pojengist paeonia lactiflora Kakaden/Katoden ja kollase õiega puispojengist paeonia x lemoinei Alice Harding (paeonia delavayi x paeonia suffruticosa). Valik oli tehtud üle 2000 seemikute vahel, mida Toichi jõudis seemikutest ette kasvatada. 127 nendest tulid kollased puispojengid ja ainult 36 näitasid rohtse pojengi iseloomu, millest omakorda 6 olid märkimisväärse kvaliteediga. Paraku Toichi oma loomingut ei näinud ja suri 1956. aastal enne parima seemiku õitsemist 1964. aastal. Aretusega tegeles edasi tema väimees Shiagao-Oshida. Hiljem 1966.a. Toichi lesknaine müüs osa seemikustest ameeriklasele Louis Smirnowile (Brookville, NY USA). 1974. aastal Smirnow registreeris 4 maailma esimest Jaapanist toodud itoh pojengi (Yellow Crown, Yellow Dream, Yellow Emperor, Yellow Heaven). USA aretaja Roger Anderson huvitus uutest itoh pojengidest ja nende põhjal alustas oma aretustööd. Koos aretajaga Donald Hollingsworth ta registreeris umbes 30 uut itoh pojengi. Üks esimestest nendest oli kollane pojeng itoh Bartzella.
Bartzella õitses esmakordselt 1986. aastal. Erakordsete auhindade ja kuldmedalite võitja. Maailma turule jõudmisel 1990-ndates maksis üle 1000.- USD ja oli väga piiratud kättesaadavusega.
Väga suur ja kuni 20 cm sidrunkollane pool- kuni täidisõieline õis. Südamik näitab punast värvi. Kõige täidlasem kollane ITOH pojeng maailmas. Vürtsikas lõhn, intensiivsus 3/5. Kollane värv pojengidele on väga haruldane, mis teeb temast ainulaadse lõikelille. Kõrgus kuni 75-100 cm. Sügav tumeroheline lehestik, sarnaneb puispojengi lehestikule. Erakordne sügisvärv. Väga jõuline ja täiskasvanud taim moodustab kuni 50 õie. Väga tugevad poolpuitunud varred. Moodustab rohkelt külgõiepungi, mis pikendab õitsemisaega. Kesk- kuni hilise õitsemisajaga. Õitseb kaua, kuna õied avanevad järk-järgult. Saadaval meie lõikelillede valikus. Tõeline legend meie kollektsioonis!
Nimi Bartzella pärineb aretaja R.F. Anderson kodukiriku preestri perenimest BARTS, Andersoni naine lisas lõppu ELLA, et kõlaks kaunilt ja see tasus täielikult ära!
Meie pojengid on kasvatatud 10L/25L potis ja talvitunud Saaremaal. Pojengid on terve juurega ja neid saab istutada varakevadest kuni pinnase külmumiseni.