Bartzella
Paeonia ITOH hybrid (lactiflora x Reath hybrid (lutea x suffruticosa)) BARTZELLA
Aretaja: Roger F. Anderson, USA. Registreeritud 1986.a.
Auhinnad: APS Gold Medal 2006. APS Best in Show – Grand Champion
Keskmine õitsemisaeg. Kõrgus 75-120 cm.
Saadaval eksklusiivselt 25L potis. 2-aastane pojeng.
Rohtse ja puispojengi hübriidliik ja ITOH gruppi kuuluv maailma kuulsaim ja nõutuim sidrun-kollane pojeng Bartzella. Jaapanlase Dr. Toichi Itoh (Tokio, botaanikadoktor) aretatud hübriidid näitavad puispojengi õie ja lehestiku iseloomu ning rohtse pojengi talvekindlust. Jaapanlasel õnnestus esmakordselt saada ristatud seemned pojengist paeonia lactiflora Kakaden/Katoden ja kollase õiega puispojengist paeonia x lemoinei Alice Harding (paeonia delavayi x paeonia suffruticosa). Valik sai tehtud üle 2000 seemiku hulgast, mida Toichi jõudis ette kasvatada. 127 nendest tulid kollased puispojengid ja ainult 36 näitasid rohtse pojengi iseloomu, millest omakorda 6 olid märkimisväärse kvaliteediga. Paraku Toichi oma loomingut ei näinud ja suri 1956. aastal enne parima seemiku õitsemist 1964. aastal. Aretusega tegeles edasi tema väimees Shiagao-Oshida. Hiljem 1966.a. Toichi abikaasa müüs osa seemikutest ameeriklasele Louis Smirnowile (Brookville, NY USA). 1974. aastal registreeris Smirnow 4 maailma esimest Jaapanist toodud itoh pojengi (Yellow Crown, Yellow Dream, Yellow Emperor, Yellow Heaven). USA aretaja Roger Anderson huvitus uutest itoh pojengidest ja nende põhjal alustas oma aretustööd. Koos aretajaga Donald Hollingsworth registreeris ta umbes 30 uut itoh pojengi. Üks esimene nendest oli kollane pojeng itoh Bartzella.
Bartzella õitses esmakordselt 1986. aastal. Erakordsete auhindade ja kuldmedalite võitja. Maailma turule jõudmisel 1990-ndates maksis üle 1000.- USD ja oli väga piiratud kättesaadavusega.
Väga suur ja kuni 20 cm sidrunkollane pool- kuni täidisõieline õis. Südamik näitab punast värvi. Kõige täidlasem kollane ITOH pojeng maailmas. Vürtsikas lõhn, intensiivsus 3/5. Kollane värv pojengidele on väga haruldane, mis teeb temast ainulaadse lõikelille. Kõrgus kuni 75-100 cm. Sügav tumeroheline lehestik, sarnaneb puispojengi lehestikule. Erakordne sügisvärv. Väga jõuline ja täiskasvanud taim moodustab kuni 50 õit. Väga tugevad poolpuitunud varred. Moodustab rohkelt külgõiepungi, mis pikendab õitsemisaega. Kesk- kuni hilise õitsemisajaga. Õitseb kaua, kuna õied avanevad järk-järgult. Saadaval meie lõikelillede valikus. Tõeline legend meie kollektsioonis!
Nimi Bartzella pärineb aretaja R. F. Anderson kodukiriku preestri nimest William Bartz. Andersoni abikaasa Sandra lisas lõppu ELLA, et kõlaks kaunilt ja see tasus tal täielikult ära!
Roger ja Sandra Anderson aretasid koos üle 500 pojengisorti, nendest üle 50 on jõudnud maailmaturule ja on ülipopulaarsed. Nad töötasid oma puukoolis Callie's Beaux Jardins, Fort Atkinson väikelinnas USAs. Hiljuti kogu Andersoni kollektsiooni ostis üle Swenson Gardens puukool.